اخبار و رويداد ها

  آغاز دور جدید روابط ایران و ایتالیا در نمایشگاه طلای اصفهان

آغاز دور جدید روابط ایران و ایتالیا در نمایشگاه طلای اصفهان

سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت فلزات گرانبها، طلا، سنگ‌های قیمتی، ساعت و ماشین‌آلات وابسته با حضور ۱۱۴ شرکت داخلی، هفت شرکت ایتالیایی و نمایندگانی از ترکیه در اصفهان گشایش یافت.

به گزارش روابط عمومی شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان، این نمایشگاه به مدت چهار روز در محل برپایی نمایشگاه‌های بین‌المللی استان واقع در پل شهرستان دایر خواهد بود و شرکت‌هایی از اصفهان، تهران، فارس، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، اردبیل، قم، اهواز و یزد آخرین دستاوردهای خود در حوزه طلا، فلزات گرانبها و سنگ‌های قیمتی را به نمایش می‌گذارند.

نمایشگاه طلای امسال با انسجام بیشتری نسبت به نمایشگاه طلای سال گذشته برگزار شد، همچنین تولیدکنندگان و واردکنندگان ماشین‌آلات، تجهیزات و ابزار طلا، جواهر و سنگ‌های قیمتی، تولیدکنندگان و واردکنندگان طلا، جواهر و سنگ‌های قیمتی و فلزات گرانبها و انجمن‌ها و تشکل‌های مرتبط با موضوع نمایشگاه در این رویداد نمایشگاهی حضور دارند.

ویژگی‌های نمایشگاه امسال نسبت به دوره‌های گذشته را می‌توان رشد ۶۰ درصدی از نظر تعداد مشارکت‌کنندگان، توزیع متوازن جغرافیایی مشارکت‌کنندگان از سراسر کشور و پوشش گروه‌های کالایی تعیین شده برای نمایشگاه به ویژه از نظر گالری‌دارها و سازندگان مصنوعات طلا و جواهر دانست.

روسای اتحادیه‌های طلا و جواهر سراسر کشور، مسئولان ادارات استاندارد از استان‌های مختلف و مدیران گمرکات سراسر کشور برای حضور در این نمایشگاه دعوت شدند که بنا به پاسخ‌های رسیده، بسیاری از آنان از این نمایشگاه بازدید خواهند کرد.

از جمله برنامه‌های جانبی در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه‌ بین‌للمللی صنعت فلزات گرانبها، طلا، سنگ‌های قیمتی، ساعت و ماشین‌آلات وابسته اصفهان برگزاری کارگاه‌های تخصصی و آموزش همزمان با نمایشگاه و تدوین سند حرفه طلا و جواهرسازی با همکاری اداره کل استاندارد استان اصفهان، سازمان فنی و حرفه ای کشور و دانشگاه علمی کاربردی طلا و جواهر تهران از جمله برنامه‌های جانبی سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت فلزات گرانبها، طلا، سنگ‌های قیمتی، ساعت و ماشین‌آلات وابسته اصفهان به شمار می‌روند.

 

حضور قدرتمند پاویون ایتالیا در نمایشگاه طلای اصفهان

سفیر ایتالیا در ایران در آیین افتتاح رسمی این نمایشگاه ضمن تشکر از برگزار کنندگان نمایشگاه طلا و سنگ‌های قیمتی اصفهان گفت: ما از نمایشگاه بازدید و مشاهده کردیم تعداد زیادی از مشارکت کنندگان از کشورهای ایتالیا در این نمایشگاه حضور دارند.

جوزپه پرونه افزود: می‌خواهم قدردانی کنم از شرکت کنندگان ایرانی و ایتالیایی که تجهیزات بسیار خوبی از این صنعت را ارائه دادند که این تجهیزات نتیجه زحمات و تخصصی بوده که ایتالیایی‌ها در طول سال‌های متمادی به دست آوردند.

سفیر ایتالیا در ایران تصریح کرد: برخی از این شرکت‌ها در گذشته هم با ایران همکاری‌هایی داشتند، اما برخی از شرکت‌ها برای نخستین بار به ایران آمدند تا همکاری داشته باشند اما این چالش‌هایی را در زمینه بین‌المللی ایجاد می‌کند که همگی از آن آگاه هستیم.

وی اضافه کرد: همچنین قدردانی می‌کنم از تلاش‌ها و اقداماتی که سازندگان طلا و جواهر در ایران و به ویژه شهر اصفهان انجام می‌دهند که به دلیل تلاش‌ها و زحماتی است که قرن‌های زیادی جمع‌آوری شده است.

پرونه اظهارداشت: مایه مباهات است که شرکت‌های ایتالیایی و ایرانی می‌توانند دانش و تخصص خود را در اختیار هم قرار دهند ما امروز اینجا هستیم تا با شرکت‌های ایرانی که با ایتالیایی‌ها و شرکت‌های ایتالیایی که با ایرانی‌ها می‌خواهند همکاری داشته باشند.

وی ادامه داد: امروز با یک سری از مقامات اصفهانی از جمله استاندار اصفهان ملاقات داشتیم که نشست های بسیار خوبی بود.

 

نمایشگاه طلا، یکی از با کیفیت‌ترین نمایشگاه‌های اصفهان

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان نیز در این مراسم گفت: به لطف فعالان اقتصادی و جواهر امروز یکی از کیفی ترین نمایشگاه‌های استان برگزار می‌شود.

علی یارمحمدیان در این آیین افزود: این نمایشگاه ملی و بین‌المللی است زیرا توسعه جغرافیایی پیدا کرد و از اقصی نقاط کشور در آن حضور دارند همچنین از لحاظ بین‌المللی مشارکت کنندگانی از کشورهای ایتالیا و ترکیه در آن حضور دارند.

وی ادامه داد: امسال شرکت نمایشگاه‌های استان اصفهان میزبان اتحادیه‌های طلا و جواهر کشور بود تا هم‌افزایی و هم صدایی در این راستا افزایش یابد.

مدیرعامل شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اضفهان گفت: با پیگیری شرکت نمایشگاه‌ها، اتاق بازرگانی، اتحادیه طلا، سازمان صنعت، معدن و تجارت و سازمان امور مالیاتی مشارکت کنندگانی که در این نمایشگاه حضور یافتند از پرداخت مالیات معاف هستند و این مشکلی است که سال‌های گذشته شرکت کنندگان با آن روبه رو بودند.

وی ادامه داد: بیش از ۶۰ درصد ماشین آلات صنعت طلا در استان اصفهان تولید می شود، همجواری استان یزد با این استان که در تولید جواهرات ۲۱ عیار زبانزد است مشارکت، مشارکت کنندگان در نمایشگاه استان اصفهان را افزایش داده است.

 

افزایش روابط تجاری ایران و ایتالیا از طریق صنعت طلا

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان نیز در این مراسم گفت: امیدواریم از طریق صنعت طلا، سنگ‌های قیمتی، گردشگری و ماشین آلات وابسته روابط تجاری با ایتالیا افزایش پیدا کند.

سید حسن قاضی عسگر افزود: دستگاه‌های اقتصادی استان عزم جدی برای حل مشکلات و مسائل استان دارند تا روال کسب و کار طی شود.

وی ادامه داد: کاری که در استان آغاز کردیم تشکیل شرکت سنگ‌های قیمتی بود که اکنون به حد بالندگی رسید و امیدواریم با همکاری دستگاه‌های اجرایی این تشکل اقتصادی به بار بنشیند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری اصفهان ادامه داد: از طریق دیپلماسی و ارتباط بین المللی می‌توانیم بسیاری مشکلات را حل کنیم، متاسفانه در سیستم دولتی قیمت تمام شده انجام فرآیندها بسیار بالاست که شایسته نظام نیست و با کوتاه شدن، به روز شدن و اصلاح فرآیندها هرچه سریع‌تر امور مردم را انجام دهیم.

وی تصریح کرد: نقاط قوت و ضعف صنعت طلا باید شناسایی و تقویت شود، از این نظر نمایشگاه طلا مهم است که جز اولویت‌های استان به شمار می‌رود.

قاضی عسگر اضافه کرد: گردشگری، نساجی، مد و پوشاک و صنعت طلا از اولویت‌های اجرایی استانداری اصفهان به شمار می‌رود، تحریم‌ها نشان داد نقاط ضعف زیادی در کشور داریم از این فرصت باید استفاده تا نقاط ضعف برطرف شود از این رو مسائل و مشکلات باید احصا و اولویت‌بندی شود تا مسئولان بتوانند به مشکلات رسیدگی کنند.

 

هدف نمایشگاه نهادینه‌کردن اندیشه بازار در قالب ارتقای صنعت طلا

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان نیز در این مراسم تصریح کرد: هدف از برگزاری این نمایشگاه که با حضور ۱۱۴ شرکت داخلی و هفت شرکت ایتالیایی و ترکیه برگزار شد نهادینه کردن توسعه اندیشه بازار و توانمندسازی و شبکه سازی در قالب ارتقای طلایی‌ترین صنعت ایران زمین است.

هوشنگ شیشه‌بران افزود: رویکرد ۱۲ دوره قبلی و نمایشگاه امسال مورد توجه برنامه ریزی این آوردگاه تخصصی و وجه تمایز این رویداد و تمامی نمایشگاه‌های ایران زمین است زیرا این رویداد یک نمایشگاه تجاری صرف نیست و غرفه به غرفه‌اش بوی دغدغه و تعهد می‌دهد.

وی اضافه کرد: در لایه لایه تفکر شرکت کنندگان این نمایشگاه فکر دانش محور و دانش تعهدگرا به سمت اهداف متعالی جاری است، این نمایشگاه نماد تصمیم‌ها و تحقق تعامل‌هاست تا این صنعت روزهای طلایی‌تر داشته باشد.

 

رئیس اتحادیه طلا و جواهر اصفهان بیان کرد: برای تحقق اهداف این رویداد تخصصی و باشکوه باید بدانیم جهانی شدن صنعت طلا با استانداردهای هویت بومی رویکردی است که می‌تواند سپهر مبتنی بر مبادلات اقتصادی را در فراسوی مرزها شکل دهد که این گام با ساخت شهرک طلا به اهداف خود نزدیک خواهد شد.

شیشه بران با بیان اینکه شهرک طلا و جواهر در کنار کارکرد اقتصادی  و بازرگانی بر پایه بوم گردشگری اصفهان برپا شد تا با احداث آن زمینه توریست گردشگری را محقق کند، تصریح کرد: باید توجه کرد که اتحادیه طلا به سمت سوق دادن صنعت طلای نصف جهان حرکت خواهد کرد زیرا این امکانی است که ظرفیت‌های بومی و نوین را تبدیل به امری جهانی می‌کند.

 

دولت موانع فراروی صنعت طلا و جواهر را برطرف کند

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز در این مراسم گفت: صنعت طلا و جواهر در توانمندی، خلاقیت، هنر و سرمایه سرآمد است اما دولت موانع فراروی این بخش را برطرف کند.

ابراهیم محمد ولی افزود: نگاه‌های منفی گذشته نسبت به آینده نگاه‌های مثبتی است، درست است که موانع و ایراداتی بر سر راه ما وجود دارد اما با حمایت مسئولان موانع و مشکلات برطرف خواهد شد.

وی با اشاره به ظرفیت استان اصفهان در صنعت طلا و جواهر بیان کرد: از مسئولان می‌خواهیم برای کشور از این ظرفیت استفاده کنند زیرا صنعت طلا و جواهر ظرفیت بسیار بالایی دارد.

رئیس اتحادیه طلا وجواهر تهران تصریح کرد: صنعت طلا و جواهر می‌تواند در بحث ارزآوری و اشتغالزایی بسیار کمک کند،  هنر و فرهنگ ایران را می‌شود صادر کرد در صورتی که موانع و ایرادها برطرف شود.

وی به قوانین و مقررات دست و پاگیر فراروی این صنعت اشاره و اضافه کرد: در جلسات متعدد با سازمان صنعت، معدن و تجارت و بخش خصوصی به این نتیجه رسیدیم که برای صنعت طلا و جواهر سند راهبردی تدوین شود از این رو در این سند راهبردی قرار شد تا سال 1404 ظرفیت‌هایی از صادرات و اشتغال‌زایی این صنعت ایجاد شود.

به گفته محمدولی، صنعت طلا و جواهر در هفت کشور دنیا حرف برای گفتن دارد که یکی از آن کشورها ایران است که متاسفانه اکنون صنعت طلای ایران را کنار گذاشتیم.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران تصریح کرد: طولانی شدن فرآیند ورود مواد اولیه و شمش طلا و ماندگاری صادرات در انبار گمرک از جمله مشکلات این صنعت است که باعث بالا رفتن هزینه تولیدکننده می‌شود که عدم رقابت با بازار جهانی را در پی دارد.

وی افزود: بسیاری از کشورها مصنوعات ما را خواهان هستند چرا که هنر و فرهنگ ما با آن‌ها نزدیک است اما مشکلات باعث شده که ما از چرخه جهانی عقب بمانیم.

محمدولی با بیان اینکه ناراحتی اصناف صنعت طلا و جواهر این است که گاهی به صورت سلیقه‌ای عمل می‌شود، ادامه داد: از این رو در زمانی که نگاه‌های منفی از بیرون به کشور زیاد است باید از ظرفیت طلا و جواهر استفاده کرد.

 

اصفهان می‌تواند در صادرات طلا پیشرفت کند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان هم با اشاره به تشکیل شرکت تخصصی جهت حضور در بازارهای صادراتی افزود: استان اصفهان به عنوان یکی از استان‌های موفق در حوزه مصنوعات طلا و جواهر آمار صادراتی آن در سنوات گذشته قابل اتکا بوده است. 

مسعود گلشیرازی با اشاره به سند چشم انداز 1404 استان ادامه داد: یکی از نقاط اتکا استان اصفهان و اقتصاد ملی بحث گردشگری است زمانی که از حوزه گردشگری صحبت می‌کنیم یعنی اینکه مصنوعات طلا و جواهر به عنوان یکی از مهم ترین کالاهای همراه مسافر می‌تواند بازار هدف آن گردشگرانی باشد که باید به صورت ویژه بر روی آن برنامه ریزی کنیم.

وی اضافه کرد: می‌طلبد که قوانین بالادستی مانند قانون ارزش افزوده که مورد اعتراض فعالان این حوزه است توسط مجلس شورای اسلامی اصلاح و برطرف شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اصفهان بیان کرد: در اتاق اصفهان خوشبختانه انجمن صادرکنندگان طلا و جواهر اصفهان شکل گرفته است و با برنامه‌های هدف‌دار و معطوف به هدف و تخصیص منابع مناسب جهت رسیدن به این هدف می‌توانیم موفق عمل کنیم.

وی با اشاره به حضور هیات ایتالیایی در اتاق بازرگانی و حضور پنج کمپانی ایتالیایی در نمایشگاه طلای اصفهان افزود: راهی نداریم جز اینکه صنعت خود را به روز نگه داریم.

بر اساس این گزارش، سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت فلزات گرانبها، طلا، سنگ‌های قیمتی، ساعت و ماشین‌آلات وابسته اصفهان از نهم تا دوازدهم در محل برپایی نمایشگاه های بین المللی استان اصفهان برپاست.

 

 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر